10 principů pro dobrý design od Dietera Ramse

Zajímá vás, jak přistupovat k designu a jak tvořit dobré návrhy? Pak se podívejte na 10 principů pro dobrý design od slavného designéra Dietera Ramse.

Přehled principů, které dal dohromady Dieter Rams jsou pro mnoho lidí etalonem k tomu, jak přistupovat k designu, tedy k návrhu řešení a to nejen v rámci produktového designu.

Původní článek najde na 10 principů pro dobrý design od Dietera Ramse.

Dobrý design je inovativní

Možnosti věci zlepšovat a inovovat nejsou v žádném případě vyčerpané. Technologický vývoj neustále nabízí nové příležitosti pro inovativní designu. Ten se ale vždy vyvíjí v tandemu s inovativní technologií a nikdy nemůže být samoúčelný.

Dobrý design dělá produkt užitečný

Lidé si produkty kupují za účelem používání. Musí tedy splňovat určitá kritéria, nejen funkční, ale i psychologická a estetická. Dobrý design zdůrazňuje daný význam použití a užitečnost takového produktu a snaží se ignorovat vše, co by od toho mohlo odvrátit.

Dobrý design je estetický

Estetická kvalita produktu je nedílnou součástí jeho užitečnosti, protože produkty, které používáme každý den, ovlivňují nás i naši pohodu. Ale pouze dobře provedené předměty mohou být krásné.

Dobrý design dělá produkt pochopitelný

Dobrý design osvětlí konstrukci a provedení produktu. A co je na tom lepší je, že pomůže přimět produkt „mluvit“, takže je v nejlepším případě samovysvětlující.

Dobrý design nepřekáží

Produkty plnící nějaký účel jsou nástroji. Nejsou to jen předměty dekorace nebo umělecká díla. Jejich design by proto měl být neutrální, zdrženlivý a měl ponechat prostor pro vyjádření jejich uživatele.

Dobrý design je poctivý

Dobrý design nedělá produkt inovativnějším, výkonějším nebo hodnotnějším, než ve skutečnosti je. Nesnaží se manipulovat spotřebitele sliby, které nemůže splnit.

Dobrý design má dlouhou životnost

Dobrý design se snaží vyhnout módním trendům a proto nikdy nebude působit zastarale. Na rozdíl od módního designu vydrží mnoho let – a to i v dnešní „vyhazovačné“ společnosti.

Dobrý design je propracovaný do posledního detailu

Dobrý design nemůže být ledabilý a nikdy nic neponechá náhodě. Péče a přesnost v rámci designového procesu je respektem k uživatelům.

Dobrý design je šetrný k životnímu prostředí

Design významně přispívá k ochraně životního prostředí. Šetří zdroje a minimalizuje fyzické a vizuální znečištění po celou dobu životního cyklu daného produktu.

Dobrý design je co nejmenší design

Dobrý design je méně, ale lépe – protože se soutředí na ty podstatné aspekty a produkt není zatížen nepodstatnými věcmi.

Napsat komentář