Dieter Rams: As Little Design as Possible

Skvělá kniha o životě a práci jednoho z nejlepší designérů Dietera Ramse.

Dieter Rams: As Little Design as Possible

„Lhostejnost k lidem a realitě, ve které žijí, je ve skutečnosti jediný kardinálních hřích designu.“

Život a dílo Dietera Ramse jsou nesmazatelně spojeni s jeho myšlenkami o tom, jak lidé žijí a jak mohou žít lépe. Produkty, které navrhl v 60. letech, se dnes stále vyrábí a prodávají – což je skutečná ukázka síli jeho práce.

Tato komplexní monografie pokrává život a práci Ramse, stejně jako jeho nápady na design, která dnes i nadále inspiruje designéry a spotřebitele. Jonathan Ive napsal osobní předmluvu k této knize, což evokuje, jaký měl Rams vliv na jeho vlastní práci, potažmo na objekty, se kterými dnes mnoho z nás žije.

Úvod a esej Klause Kempa vypráví příběh Ramsova začátku, jeho studia architektury a intelektuální kontext, ve kterém vznikaly jeho nápady. Další čtyři kapitoly zkoumají Ramsovu práci a jeho život – což je více méně stejné. Pojednávají o jeho práci ve společnosti Brau, stejně jako práci pro nábytkářskou společnost Vitsoe. Každá kapitola obsahuje ukázky skic, prototypů, dokončených produktů a jejich uvádění na trh. A dává tak ucelený obrázek o práci Ramse.

Další dvě kapitoly ukazují Ramsův vlastní dům – jediný architektonický projekt, který dokončil. A ukazují produkty, které navrh na skutečně detailní úrovni – což bylo rozhodujícím aspektem jeho práce.

Další kapitola popisuje jeho známých „10 přikázání“ dobrého designu a jeho krédo – „méně, ale lépe“. A to v kontextu jeho role jako Head of Design u Braun. Poslední kapitola zkoumá jeho odkazem v díle současných designérů, včetně Naoto Fukasawi, Jonathana Ive, Sama Hecta a Konstantina Grcice.

Tato krásně navžená kniha obsahuje širokou škílu vizuálních materiálů, včetně skic, technických výkresů, fotografií práce a života Ramse. A také archivní materiály z Braun a Vitsoe – od krásných fotografií až po grafický design a reklamní materiály.

Tato kniha osloví nejen fanoušky Ramsovi práce, ale také každého, koho oslovilo sdělení a smysl „desatera“ dobrého designu – které jsou ve skutečnosti představy o tom, jak můžeme žít lepší a udržitelný život.

Skvělá a inspirativní kniha o životě a práci jednoho z nejvýznamějších designérů nejen 20. století! Určitě by si jí měl přečíst nejen každý designér.

Napsat komentář