An Essay on Typography

Tato kniha nabízí několik zajímavých zamšlení o typografii a její důležitosti ve společnosti.

An Essay on Typography

Eric Gill se narodil v roce 1882 v anglickém Brightonu a už v útlém dětství projevoval zájem o písmo a architekturu i nadání pro tyto obory. Na popud W. R. Leihabyho z Centrální školy umění a řemesel začal vyřezávat písmena a navštěvovat výuku Edwarda Johnstona. V roce 1903 odešel na volnou nohu a započal svou celoživotní dráhu jako řemeslník.

V roce 1924 jej požádal Stanley Morison, aby napsal článek o typografii do typografického časopisu Fleuron. Odmítl s tím, že typografie „není jeho světem“. Už v roce 1925 však Gill rozpracoval několik abeced (z jedné z nich se nakonec stala Perpetua) a také formuloval zásady, které později sebral do svého slavného „Eseje“.

Eric Gill měl nadání pro bezpočet věcí. Do své smrti v roce 1940 si osvojil mnoho řemesel: byl sochařem, kameníkem, rytcem, filozofem, ilustrátorem a typografem. V srdci však zůstával pokrokovým radikálem a sociálním reformátorem, v jehož práci se vždy odrážela jeho filozofie a jehož ruka se řídila jeho morálním přesvědčením.

Hodně zajímavá knížka nejen o typografii. Eric Gill se zamyslel nad důležitostí písma, typografie z mnoha různých úhlů – od smyslu písma, jeho vývoj a možnosti až po řešení zápisu v moderní době. Určitě bych tuto knížku doporučil všem designérům.

Českou verzi této knihy můžete najít v knihkupectví Kosmas, viz Esej o typografii.

Napsat komentář