System Usability Scale (SUS)

Hledáte snadný způsob jak zjistit, zda je váš systém použitelný? Vyzkoušejte tuto metodu, která se stala standardem pro takové měření. A zjistěte, jak si stojí oproti jiným produktům.

SUS je vlastně poměrně jednoduchá metoda. Její princip spočívá na dotazníků s 10 otázkami, na které jde odpověď 1-5. Byl vymyšlen za účelem změřit „vnímanou“ jednoduchost používání.

Dotazník se dá využít pro jakýkoliv produkt, službu nebo cokoliv dalšího – měřit se tím dá cokoliv a díky „standardizaci“ můžete výsledky porovnat s dalšími produkty.

Jak na to

 • Ukažte lidem svůj návrh, produkt, službu nebo cokoliv dalšího. Můžete tak udělat například při testování použitelnosti nebo automaticky přímo v rámci vašeho produktu
 • Poté jim dejte SUS dotazník a nechte jej odpovědět
 • Vyhodnocení
  • U lichých otázek od čísla odpovědi odečtěte 1.
  • U sudých odečtěte číslo odpovědi od čísla 5.
  • U všech odpovědí nyní máte číslo od 0 do 4.
  • Sečtěte všech deset čísel a vynásobte 2,5.

Výsledné číslo je váš System Usability Scale (SUS) výsledek.

Otázky najdete na:

Podle Jeffa Saura je průměrné skóre 68. Cokoliv pod ním je tedy impulz k tomu, že je potřeba produkt zlepšovat. Když tedy budete produkt zlepšovat, je vhodné jej pravidelně pomocí SUS měřit – například každý kvartál nebo v rámci jakéhokoliv testu).

SUS dotazník se dá využít i s minimálně 2 dotazovanými, ideálně ale 5 a více – viz článek 10 Things to Know About the System Usability Scale (SUS). Nicméně v článku Sample Sizes for a SUS Score najdete více informací o tom, kolik respondentů potřebujete.

Osobní poznámka – Pokud o pravidelném měření skutečně uvažujete, rozhodně doporučuji koupit si SUS Guide & Calculator Package přímo od Jeffa Saura. Díky tomuto balíčku dostanete Excel tabulku, ve které vše snadno spočítáte na pár kliknutí.

Nástroje

Reference

Napsat komentář