Stakeholder Interview

Chtěli byste získat pohled a názor zainteresovaných lidí v projektu a pochopit tak jejich záměr, cíle, motivaci … tedy například klienta, šéfa ve firmě, atp? Pak vyzkoušejte tuto metodu, která vám pomůže získat užitečné informace, které poté využijete k lepšímu směřování a řízení projektu.

Je potřeba si říct, že abychom s projektem uspěli a uspokojili všechny zúčastněné strany, je potřeba jim rozumět. User Experience není totiž jen o tom, co chceme či potřebujeme doručit lidem. Je to i o tom uspokojit byznysovou stránku věci a splnit požadované cíle a naplnit daná očekávání.

V každém projektu vždy budou lidé s určitým zájem na jeho úspěšném dokončení. Mají za něj odpovědnost a v případě neúspěchu za to ponesou následky. Aby vám projekt dobře dopadl, je potřeba vědět, kdo všechno je v něm zainteresován, jaké je jejich postavení a role, atp. a efektivně tak naplánovat, co s kým řešit, s kým a jak komunikovat, atp.

Velice jednoduchým způsobem je si se všemi stakeholdery probrat ve formě rozhovoru. Získané informace pak můžeme zároveň efektivně využít pro získání podkladů pro vytvoření Stakeholder Map, díky které právě skvěle poznáte vazby a propojení různých zainteresovaných stran ve společnosti, resp. v projektu.

Jak na to

Nejdůležitější ze všeho, stejně jako u jiných typů rozhovorů, je potřeba si říct:

 • Co je vlastně cílem rozhovoru?
 • Co se potřebujete dozvědět a proč?

Podle toho si pak můžete připravit dálší části. Konkrétně:

 1. S kým se budete bavit – kdo jsou vlastně daní stakeholdeři
 2. Připravit si otázky, ideálně na témata:
  • Cíle projektu
  • Cílová skupina, atp.
  • Omezení – čas, peníze, zdroje
  • Požadavky
  • Související věci jako marketing, publikace, licence, zapojení externích dodavatelů, atp.

Snažte se do jednotlivých stakeholderů vcítit a pochopit jejich roli, motivaci a zároveň také osobnost.

Získané informace určitě využijte a pracujte s nimi dále. Zkuste je zpracovat například pro Stakeholder Mapping, díky čemuž si svůj pohled opět o něco rozšíříte a s projektem vám to opět o kousek víc pomůže.

Zdroje

Napsat komentář