Potřebujete se naučit a pochopit, jak lidé dělají určité věci v rámci svého prostředí? Pak určitě vyzkoušejte tuto metodu.
Shadowing, nebo česky můžeme říkat stínování, je poměrně známou a běžnou metodou, která se využívá nejen v rámci uživatelského výzkumu. Často se využívá i v rámci interních byznysových procesech a nebo v rámci tréninku nových zaměstnanců, atp.
Tato metody je velice jednoduchá a vlastně spočívá v tom, že výzkumník doprovází určitého člověka a pouze sleduje, jak používá produkt nebo službu v rámci svého přirozeného/běžného prostředí, například kanceláře nebo domova.
Výzkumník tedy pouze pozoruje a nijak nevyrušuje pozorovaného člověka, protože by to mohlo ovlivnit způsob, jakým se chová či dané věci vykonává. To je rozdíl například od Contextual Inquiry, kde vlastně výzkumník daného člověka pozoruje také, ale vede s ním dialog a účastník mu dané věci vysvětluje a popisuje.
Poznámka – metodu můžete znát také pod názvy User Shadowing nebo User Observation. V podstatě jde i stejnou metodu.
Jak na to
Stínování je v podstatě velice jednoduchá metoda. Opravdu stačí, když si na začátek řeknete:
- Co se chcete dozvědět a naučit?
- Koho byste mohli pozorovat – kdo je vlastně vhodným účastníkem a proč?
Od toho se poté odvíjí plánování a další věci. Protože vy v podstatě potřebujete domluvit sezení s účastník a sdělit jim, o čem to bude a na jak dlouho. Doba se odvíjí právě od toho, co potřebujete – může to být klidně pouze 30 minut na to, abyste viděli jak lidé provádí určitou věc, ale klidně i celý den pro pochopení toho, jak lidé fungují v širším kontextu.
Určitě je také vhodné zvážit nahrávání jako v případě Contextual Inquiry. Vy vlastně fungujete ve více pasivní roli jako pozorovatel člověka, který bude vykonávat určitou činnost. Budete mít tedy dost vstupů, které si nemusíte zaznamenat. Pokud se tedy rozhodnete stínování nahrávat (což se doporučuje), určitě k tomu prvně vyžádejte souhlas účastníků.
Pro samotné stínování pak jen:
- Navštívíte účastníky
- Představíte se a představíte cíl vaší návštěvy – co vás zajímá a že budete POUZE pozorovat
- Budete si dělat poznámky, resp. budete pořizovat audiovizuální záznam
- Poznámky ve výsledku zpracujete, k čemuž můžete využít například Task Analysis a Affinity Diagramming
Během stínování se opravdu snažte vyjmout interakci s daným člověkem, protože to může ovlivnit to, jak věci běžně dělá. Pokus vás ale budou nějaké informace zajímat, tak máte v postatě několik možností, jak se doptat:
- Než stínování začne, tak můžete mít úvodní povídání jako například v případě testování použitelnosti nebo jakékoliv jiné metody, kdy se úvodní povídání používá jako rozehřátí a “ice breaker”.
- Během stínování si děláte poznámky a sepíšete si otázky, na které se doptáte po skončení. Lidé si budou sice muset vzpomenout, ale můžete jim s tím díky poznámkám či záznamu pomoct.
Kdy metodu Shadowing využít
Pokud chcete vidět, jak lidé fungují a jak fungují v běžném či profesním životě v rámci svého prostředí, pak určitě využijte tuto metodu. Nebudete se muset nijak extra připravovat, protože vašim úkolem bude pouze lidi pozorovat. Díky tomu budete moct vidět bezprostřední reakce a chování lidí, včetně emocí v rámci dané situace a reálného dění.
Stínování byste měli využívat jako vstup pro získání detailnějších informací. Určitě byste na něm neměli stavět všechna rozhodnutí, ale spíš jej brát jako základ pro další bádání a ověřování.
Nevýhodou je, že to je poměrně náročná metoda na prostředky (nejen čas) a proto se typicky nevyužívá ve větším měřítku, tedy s více účastníky, ale spíš jako základ pro další kvalitativní metody.