Skicování

Hledáte způsob, jak rychle a jednoduše zhmotnit a vizualizovat různé nápady či myšlenky? Pak využijte tuto metodu a zkuste si je naskicovat.

Skicování je velice jednoduchý způsob, jak vizualizovat nějakou myšlenku či nápad. Pokud se budeme bavit o využití skicování v rámci návrhu UX nebo digitálních produktů, skicování se využívá především jako nástroj pro rychlé zachycení myšlenek a prozkoumání možných variant řešení či tvorbu wireframů.

Je to metoda, kde nezáleží nikterak na kvalitě výtvorů, jako spíš na efektivitě či kvantitě. Primárním cílem je zachytit co nejrychleji myšlenku, pracovat na ní a dále rozvíjet. Respektive prozkoumat rychle více možných nápadů a porovnat je.

Příklad toho, jak může skica vypadat.

Někteří lidé skicování pojmenovávají také jako tzv. vizuální přemýšlení. Ve výsledku jde o tu stejnou metodu.

Výhodou skicování je, že nepotřebujete žádné složité nástroje, ale stačí vám pouze tužka a papír. Případně potřeby můžete využít také zvýrazňovač a černou fixu na obtažení skic pro případ archivace.

Jak na to

Skicování v rámci designu je velice jednoduché. Udělat nějaké čmáranice totiž dokáže opravdu každý.

Pro zjednodušení můžete pro skicování takové pak můžete vyžít 5 základních tvarů, ze kterých vytvoříte naprosto cokoliv. Jde o tvary:

  • Jednoduchá čára
  • Kruh či elipsa
  • Čtverec či obdelník
  • Trojúhelník
  • Vlnovka

V rámci článku Alphabets and Ideographs od Christiny Wodtke najdete zamyšlení nad tím, jaké tvary používat a proč.

Základní tvary, které můžete při skicování využívat

Jak jsem zmínil v úvodu článku, pro skicování budete v podstatě potřeboval jen tužku a papír. A pak stačí jen:

  1. Definovat problém, který chcete promyslet či zachytit v hlavně myšlenku
  2. Na kousek nějakého papíru danou věc co nejrychleji načmárat tak, abyste z ní pochopili vždy to nejdůležitější

Takhle skicujete tak dlouho, dokud vám nedojde inspiraci, nápady či čas.

V rámci skicování poté můžete využít ještě nápomocné ideační techniky:

Ty se hodí například v rámci ideálních workshopů, kdy spolu s dalšími kolegy řešíte něco společně.

Při skicování se vám může hodit také několik následujících tipů:

  • Zachytit primárně to nejdůležitější – nejde o to zachytit všechny detaily nebo nad nimi rozmýšlet, vždy se snažte zachytit tu hlavní myšlenku a zbytek si nechat na později nebo si to někam napsat
  • Zachytit všechny myšlenky – to hlavní si nakreslete, co třeba nestihnete nebo nevíte jak na to, tak si klidně zapište jako text. Důležité je vše zachytit.
  • Neustále u sebe nosit blok a zachycovat myšlenky – nesnažit se je udržet v hlavě. Velice snadno se totiž stane, a tomu opravdu věřte, že vše většinou zapomenete a bude vás to mrzet.
  • Popisujte si skici a archivujte si je – snadno se může stát, že se budete chtít zpětně podívat na další možnosti, které jste prozkoumali. Třeba když vybraná myšlenka nefungovala a vy budete chtít využít něco jiného, například v rámci cheatstormingu.
  • Negumujte, využívejte to, co máte nakreslené. Zdánlivě nesmyslné nápady se poté mohou ve srovnání s dalšími možnostmi jevit jako zajímavé a smysluplné, případně se mohou hodit pro jiný projekt.

Pro někoho může být taková forma kreslení něco nového a bude potřeba si zvyknout. Nicméně to chce cvik a zbavit se pocitu, že vše musí být dokonalé. Proto často skicování neříkám skicování, ale čmárání.

Kdy skicování využít

Skicování jako takové můžete zapojit kdykoliv, když:

  • Se potřebujete zamyslet nad řešením určitého problému a přijít s nápady na zlepšení
  • Když budete potřebovat získat představy a pohled ostatních lidí
  • Promyslet varianty určitého návrhu
  • Rychle zachytit myšlenku, o kterou byste nechtěli přijít.

Skicování můžete také efektivně využít pro tvorbu wireframů, které můžete zároveň ověřit s využitím testování použitelnosti. Tato forma je mnohdy efektivnější v rámci ranných konceptů než komplexní tvorba na počítači, nicméně jen do určité míry detailu.

Nástroje

V dnešní době můžete také využít nejrůznější aplikace a nástroje, díky kterým můžete skicovat digitálně. To se hodí například při vzdálené spolupráci.

Nebo například můžete využit různé aplikace pro kreslení na mobilu nebo tabletu.

Reference

Napsat komentář