Crazy 8’s

Hledáte způsob, jak co nejrychleji načmárat co nejvíce různých nápadů? Pak určitě vyzkoušejte tuto skvělou a efektivní metodu.

Dalo by se říct, že metodu Crazy 8’s asi nejvíc popularizovala metoda Design Sprint od Google. Jedná se vlastně o skupinovou metodu skicování, během které ve velice krátkém čase máte nakreslit 8 různých nápadů či konceptů na řešení určitého problému.

Podstatou této metody je, že během 8 minut zkusíte nakreslit 8 různých nápadů ve formě skic. Času je záměrně málo, aby to donutilo účastníky vyvarovat se rozpracování nápadů do velkých detailů a spíš se zaměřili na koncepční generování nápadů.

Jak na to

Ještě než začnete kreslit, je potřeba si ujasnit a připravit několik věcí:

 • Zajistěte si dostatek místa, ideálně nějakou větší místnost se stoly. Respektive můžete využít některý z nástrojů uvedených v části Nástroje.
 • Připravte si dostatek papírů, raději 1-2 na osobu. Využít můžete také šablonu na kreslení.
 • Připravte si kreslicí potřeby, ideálně tužky, případně slabé černé centropeny na papír
 • Stopky, budík nebo nějaký jiný odpočet času

Předpokladem také je, že si v rámci Design Sprintu určíte problém, pro který chcete generovat nápady na řešení. Pokud neděláte design sprint, určitě bude fajn, pokud si:

 • Určíte si jasný problém/challenge, kterou budete řešit. Hodí se jej formulovat jako User Story, Use Cases a nebo How might we … ? fráze.
 • Vyberete vhodné lidi, se kterými budete problém řešit – ideálně mít lidi z různých odvětví, s různými zkušenostmi, atp.
 • Připravíte všechny informace, které o daném problému máte (třeba z výzkumu, atd.)

Samotné využití metody je pak velice snadné:

 1. Projdete si všechny informace, které o problému máte
 2. Dáte lidem papíry, které si přehnout na 8 stejných políček, případně můžete využít výše zmíněnou šablonu na kreslení.
 3. Představíte jim metodu a řeknete, co je cílem
 4. Nastavíte časovač na 8 minut a spustíte – všichni kreslí samostatně a potichu
 5. Po vypršení času všichni hned odloží tužky

V rámci Design Sprintu poté s nápady dále pracujete. To stejné můžete udělat i když jej přímo neděláte. Jde o to si nápady:

 • Projít a okomentovat
 • Vybrat ty nejlepší nápady, se kterými budete chtít dále pracovat. Hlasovat můžete slovně, případně využít nějakou prioritizační techniku.

Kdy metodu Crazy 8’s využít

Typicky se metoda využívá jako způsob generování nápadů v rámci Design Sprintu, ale můžete ji využít také jako warm-up (tedy něco na rozehřátí) před větším designovým sezením, například Design studiem. Klidně ji ale můžete využívat jako jednotlivci v rámci svého přemýšlení.

Nástroje

Reference

Napsat komentář