Brainwriting

Hledáte způsob, jak ve skupině vymyslet nové nápady na řešení, ale trochu se obáváte, zda by se všichni skutečně zapojili a jak by vám to v dané skupině fungovalo? Pak zkuste tuto velice jednoduchou metodu.

Pokud potřebujete získat nějaké nová a zajímavé nápady, můžete skvěle využít metodu Brainstormingu. Může se vám ale objevit problém v tom, že ne všichni lidé se do přemýšlení zapojí – jsou prostě trochu tišší povahy (nebo jsou trochu více skromní, atp.) a zajímavé nápady tak mohou zůstat nevyřčeny.

Můžete tedy využít metodu Brainwriting, která je brainstormingu velice podobná. Místo společného vymýšlení nápadů (což má své výhody a nevýhody) lidé sepisují své nápady na papírky víceméně samostatně a ostatní lidé pak na ně navazují – což je velice podobné jako v brainstormingu.

Jak na to

Tato metoda se hodí pro vymýšlení nových nápadů, tedy jako Brainstorming, můžete tedy postupovat právě podle jeho pravidel. Vlastně jen s tím rozdílem, že:

  • Ideálně rozesadíte lidi kolem stolu.
  • Místo společného přemýšlení lidem rozdáte lístečky či papíry – během 3-5 minut na ně budou samostatně zachycovat své nápady.
  • Po uplynutí zmíněného času 3-5 minut lidé své nápady předají kolegovy vedle sebe.
  • Kolegové (opět samostatně) budou ve stejném čase 3-5 minut nápady rozpracovávat.

Zmíněné kroky můžete opakovat podle potřeby několikrát. Na konci každého kola by ale měl každý účastník nápady, které u něj skončili, představit ostatním a tím podnítil přemýšlení a nápady na případná další kola..

Ve finále si pak:

  • Projděte a shrnete všechny vytvořené nápady.
  • Stejné nápady spojte dohromady.
  • Vyberte nejlepší nápady, stejně jako u klasického Brainstormingu.

Nástroje

Pokud chcete dělat brainstorming online (nebo například digitalizovat vaše nápady), můžete k tomu využít například tyto nástroje:

Zdroje

Napsat komentář