Hledáte způsob, jak ve skupině vymyslet nové nápady na řešení, ale trochu se obáváte, zda by se všichni skutečně zapojili a jak by vám to v dané skupině fungovalo? Pak zkuste tuto velice jednoduchou metodu.
Pokud potřebujete získat nějaké nová a zajímavé nápady, můžete skvěle využít metodu Brainstormingu. Může se vám ale objevit problém v tom, že ne všichni lidé se do přemýšlení zapojí – jsou prostě trochu tišší povahy (nebo jsou trochu více skromní, atp.) a zajímavé nápady tak mohou zůstat nevyřčeny.
Můžete tedy využít metodu Brainwalking, která je brainstormingu velice podobná. Místo společného vymýšlení nápadů (což má své výhody a nevýhody) lidé sepisují své nápady na papírky víceméně samostatně a ostatní lidé pak na ně navazují – což je velice podobné jako v brainstormingu.
Jak na to
Tato metoda je vlastně velice podobná metodě Brainwriting – liší se vlastně (a hlavně) v tom, jak lidé pracují s nápady ostatních – místo toho, aby si nápady vyměnili s kolegou sedícím vedle, tak účastníci by měli vstát od stolu a přesunout se na jiné místo – místo někoho jiného – a pracovat na jeho nápadech.
Vše ostatní jinak zůstává stejné, zachováte:
- Stejná pravidla brainstormingu.
- Stejné časové limity pro řešení.
V principu jde právě o to, že jak se lidé zvednou ze svých míst a začnou se pohybovat, jejich energie se opět zvedne, rozproudí se. Neupadnou tedy tak rychle do útlumu a nezasekli se na jenom bodě.
Přesunout se kolem stolu můžete klidně 3-10, podle toho, jak ucítíte důležitost rozpracovat nápady ostatních. Ve finále pak:
- Projděte a shrnete všechny vytvořené nápady.
- Stejné nápady spojte dohromady.
- Vyberte nejlepší nápady, stejně jako u klasického Brainstormingu.
Také to můžete udělat tak, že místo toho, aby lidé seděli u stolu, budou své nápady chodit po jednom řešit k tabuli nebo na Flipchart. Vždy budou bez jakékoliv debaty rozpracovávat nápady předchozích lidí. Lidé si ale nesednou