Bodystorming

Hledáte způsob, jak přinést nápady na řešení určitého problému, nebo chcete určité řešení inovovat? Pak zkuste tuto zajímavou metodu.

Bodystorming je velice zajímavá metoda, která lidem nabízí možnost se přímo zapojit do řešení a vlastně si vyzkoušet, jak by právě dané řešení mohlo fungovat (míst toho, aby o možném řešení pouze diskutovali). Díky tomu budete moct vyzkoušet různé scénáře a možnosti.

Při této metodě si tedy fyzicky „zahrajete“ dané řešení nebo problém. Hodí se tedy v případě, kdy bude potřeba potřeba zapojit do řešení prostor nebo třeba mezilidskou interakci.

Tato metoda vlastně funguje tak, že zapojení lidé hrají v rámci nápadů na řešení různé role – ať už jde o lidi nebo stroje. Cílem je si daný nápad skutečně vyzkoušet a přijít díky empatii a zážitku na možná zlepšení, omezení či zažehnout další nápady.

Jak na to

Než se pustíme do vymýšlení nových nápadů pomocí metody bodystorming, je potřeba nejprve určit několik věcí:

  • Jaký problém řešíme?
  • Kdo je cílová skupina?
  • Jak vypadá kontext daného problému?

Ze začátku se může hodit navštívit místo, které v rámci kontextu s problémem souvisí přímo. Například pokud chceme zlepšit prodej kávy, výdej lístku na koncert, nebo obsluhou pacientů v nemocnici. Díky tomu můžeme získat lepší představu o:

  • Daném prostředí a všech souvisejících předmětech
  • Lidech a jejich zapojení v rámci daného problému
  • Aktuálních akcích které nejen lidé vykonávají

Poté je postup celkem jednoduchý:

  1. S účastníky bodystormingu si rozdělíte jednotlivé role
  2. Danou scénu, kterou jste navštívili si zahrajete a natočíte si ji na kameru
  3. Podělíte se o dojmy a poznakty a společně hledáte možná vylepšení, která si opět zkusíte společně zahrát

Rozdíl oproti jiným ideačním metodám je, že budete potřebovat dostatek prostoru a v mnoha případech i nějaké vybavení (alespoň částečně) pro navodění pocitu daného kontextu. Cílem je právě si daný problém zažít a vyzkoušet.

Zdroje

Napsat komentář