10 plus 10

Hledáte způsob, jak rychle vymyslet co nejvíce nápadů a rozpracovat je i trochu více do detailu? Pak určitě vyzkoušejte tuto skvělou metodu.

Metoda 10 plus 10 je opravdu skvělým způsobem, jak přijít k mnoha různým nápadům. V krátkém časovém úseku (typicky 20-40 minut) vymyslí a rozpracují určité nápady na řešení problému, který si vytyčí. Jmenuje se 10 plus 10 z toho důvodu, že cílem je:

  • Vytvořit 10 slibných konceptů řešení
  • Rozpracovat vybraný koncept (nebo koncepty) do 10 různých detailů

Ve srovnání s jinými metodami se tak opravdu poměrně rychle dopracujete k zajímavým výstupům, se kterými můžete dále pracovat.

Jak na to

Ještě než začnete kreslit, je potřeba si ujasnit a připravit několik věcí:

  • Zajistěte si dostatek místa, ideálně nějakou větší místnost se stoly. Respektive můžete využít některý z nástrojů uvedených v části Nástroje.
  • Připravte si dostatek papírů, ideálně 3-4 pro osobu. Využít můžete také šablonu na kreslení.
  • Připravte si kreslicí potřeby, ideálně tužky, případně slabé černé centropeny na papír
  • Vytyčte si jasný problém/challenge, kterou budete řešit. Hodí se jej formulovat jako User Story, Use Cases a nebo How might we … ? fráze.
  • Vyberte vhodně lidi, se kterými budete problém řešit – ideálně mít lidi z různých odvětví, s různými zkušenostmi, atp.
  • Připravte si všechny informace, které o daném problému máte

S kreslením ještě počkejte a pokud máte prostor, tak informace o dané problematice rozmístěte po místnosti, třeba na zdi. Respektive si s ostatními udělejte krátké shrnutí toho, co víte.

Poté se můžete pustit do kreslení. Tedy:

  1. Jednotlivě vymyslete 10 (nebo více) různých designových konceptů pro daný problém. Zkuste to v rámci 10-15 minut.
  2. Jednotlivé koncepty si společně projděte, okomentujte a vyberte pouze ty, které podle vás (v rámci dané problematiky a informací, které máte nasbírané) dávají největší smysl a mají nejlepší potenciál. Hlasovat můžete slovně, případně využít nějakou prioritizační techniku.
  3. Z toho co vám zbyde vyberte ideálně 1 opravdu nejlepší koncept, kterému se budete dále věnovat.
  4. Jednotlivě vybraný koncept rozpracujte do 10 (nebo více) variací, či 10 variací s větším detailem. Přemýšlejte nad tím, jak by daný koncept mohl různě fungovat, jak jej navrhnout a nebo právě jej rozpracujte do 10 možných forem. Opět to zkuste v rámci 10-15 minut.
  5. Společně si jednotlivé nápady projděte, okomentujte a vyberte ty nejslibnější nápady.

Určitě se vyplatí lidem ukázat, jak si jednotlivé fáze představujete. Tedy v jakém detailu a jak moc by měli věci promýšlet. Doporučte jim například:

  • Co se nevejde, tak si tužkou napsat k nakreslenému obrázku
  • Nakreslit opravdu tu zásadní myšlenku a detaily si nechat na později. Detaily myslíme například ikonky, obrázky, atp. a další věci, které nesouvisí přímo s danou hlavní věcí.

Místo kreslení dohromady můžete také lidi rozdělit do jednotlivých skupin, ve kterých budou v rámci 1. – 4. částí pracovat jednotlivě, kde poté budou prezentovat to nejlepší jako tým, z čehož pak vyberete ty nejlepší možnosti.

Další skvělé tipy a rady také najdete v knížkách uvedených v části Reference.

Kdy metodu 10 plus 10 využít

Způsobů využití je víc. Typicky se používá na rozehřátí před hlavním bodem progremu určitého workshopu, protože člověka aktivně vtáhne do rychlého přemýšlení, ale také do určité úrovně rozpracování detailů.

Zároveň ji ale můžete využívat jako plnohodnotnou metodu pro ideaci, tedy vymýšlení nápadů pro řešení konkrétního problému.

Nástroje

Reference

Napsat komentář